Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանին
Խորհրդարանի ղեկավար Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 2-ին ընդունել է Հայաստանում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գոնսալո Ուռիոլաբեիտիային:
Ողջունելով դեսպանին` օրենսդիր մարմնի ղեկավարն ընդգծել է Հայաստանի հետաքրքրվածությունը լատինամերիկյան տարածաշրջանի երկրների, այդ թվում` Արգենտինայի հետ հարաբերությունների հետագա խորացմամբ: Նրա խոսքով` չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը` առկա են լավ նախադրյալներ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեության, փոխայցերի եւ միջազգային դիվանագիտության դերը:
ԱԺ նախագահը ողջունել է Արգենտինայի խորհրդարանի որոշումը` ապրիլի 24-ը ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի` Հանդուրժողականության եւ ազգերի միջեւ հարգանքի օր հռչակելու վերաբերյալ: Ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման հայկական կողմի դիրքորոշումը` օրենսդիր մարմնի ղեկավարը վերահաստատել է խնդիրը բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծման Հայաստանի վճռականությունը` միջազգայնորեն մանդատ ունեցող միակ կառույցի` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափում:
Գոնսալո Ուռիոլաբեիտիան նշել է, որ իր երկիրը եւս սատարում է հակամարտությունները խաղաղ ճանապարհով լուծելու քաղաքականությունը: Նա մեծապես կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, օրենսդիր մարմինների միջեւ փոխգործակցությունը, եղած բարեկամական կապերը նոր օրակարգով համալրելու անհրաժեշտությունը:
Կողմերն արժեւորել են միջազգային խորհրդարանական հարթակներում համագործակցությունը, ի լրումն առկա քաղաքական ու մշակութային կապերի` նաեւ տնտեսական ոլորտում գործակցության նպատակահարմարությունը:
Երկուստեք ընդգծվել է արգենտինահայ համայնքի` ինչպես Արգենտինայի ներքին կյանքի տարբեր ոլորտներում, այնպես էլ հայ-արգենտինյան հարաբերությունների ամրապնդման գործում ունեցած դերը:

А.Мирзоян принял посла Аргентины в Армении
2 апреля Председатель НС А.Мирзоян принял  Чрезвычайного и Полномочного посла Аргентинской Республики в Армении Гонсало Уриолабеитиа.
Приветствуя посла, руководитель законодательного органа подчеркнул заинтересованность Армении в дальнейшем углублении отношений со странами латиноамериканского региона, в том числе с Аргентиной. По его словам, несмотря на географическую дальность, налицо хорошие предпосылки для развития двусторонних отношений. В этом контексте А.Мирзоян подчеркнул важность упрочения межпарламентских связей, деятельности депутатских групп дружбы, взаимных поездок и роль международной дипломатии.
Председатель НС приветствовал решение парламента Аргентины о провозглашении 24 апреля, в память жертв Геноцида армян, Днем толерантности и уважения между нациями. Представляя позицию армянской стороны по Нагорно-Карабахскому вопросу, глава законодательного органа подтвердил решимость Армении в урегулировании проблемы исключительно путем мирных переговоров в формате имеющей международный мандат единственной структуры – сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Гонсало Уриолабеитиа отметил, что его страна поддерживает политику разрешения конфликта мирным путем. Он подчеркнул весомую роль парламентской дипломатии, взаимодействия законодательных органов, необходимость дополнения имеющихся дружественных связей новой повесткой.
Стороны сочли необходимыми сотрудничество на международных парламентских площадках, целесообразность взаимодействия в экономической сфере – в     дополнение к имеющимся политическим и культурным связям.
Обоюдно подчеркнута роль армянской общины как в различных сферах внутренней жизни Аргентины, так и в укреплении армяно-аргентинских отношений.